Ana SayfaTrafik SigortasıNihat Kırmızı: “Kıymetler giderek değerlenirken sigorta talebi artacak”

Nihat Kırmızı: “Kıymetler giderek değerlenirken sigorta talebi artacak”

Pandeminin ardından hasar frekanslarında yaşanan artış ve artan yedek parça maliyetlerinin 2022 yılında özellikle oto sigortalarını olumsuz etkilediğini söyleyen Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, “Oto dışı sigortalarda ise hasar miktar ve adetlerinde artışların olurken tesislerdeki değerlerin eksik sigortada kaldığını gözlemledik. Son dönemlerde şiddeti hızla artan iklim değişikliği kaynaklı aşırı sel ve su baskınları sebebiyle yaşanan hasarlar da sektöre büyük maliyet yükü yarattı.” dedi.

Yüksek enflasyon ve kur artışı nedeniyle artan maliyetler, hasar frekans ve şiddetinin yükselmesi ve pandemi döneminde sağlık sektörünün etkilenmesi gibi pek çok nedenle sigorta sektörü zorlu bir yılı geride bıraktı.

Biten yılın ardından değerlendirmelerde bulunan Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, pandemi sonrası hasar frekanslarında yaşanan artış ve artan yedek parça maliyetlerinin 2022 yılında özellikle oto sigortaların olumsuz etkilediğini aktararak, “Oto dışı sigortalarda da hasar miktar ve adetlerinde artışların olduğunu, oto dışı sigortalarda ise tesislerdeki değerlerin eksik sigortada kaldığını gözlemledik. Ayrıca; son dönemlerde şiddeti hızla artan iklim değişikliği kaynaklı aşırı sel ve su baskınları sebebiyle yaşanan hasarlar da sektöre büyük maliyet yükü yarattı” diye konuştu.

Sigortacılık tüm sektörlerden etkileniyor

Kırmızı, sigortacılığın tüm dünyada birbirine entegre bir sistem olduğuna dikkat çekerek sektörün diğer tüm sektörlerin gelişmelerinden ve dünya genelinde meydana gelen hasarlardan etkilendiğini söyledi. Hem Türkiye’de hem de dünyada pandemi sonrası enflasyon ve fiyatlama sorunu yaşandığını ifade eden Kırmızı, “OECD’nin yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye ve dünya ekonomisinde yüksek enflasyon oranlarının yine yüksek seyretmeye devam edeceği ve büyüme oranlarının yavaşlayacağı öngörüsü mevcut. Özetle, 2023’te zorlu tablonun yaşanması ve süregelen risklerin devam etmesi öngörülüyor. Bu elbette, şimdiye kadarkilerden daha farklı uygulamaları gerektirirken ezberlerin bozulacağı anlamına geliyor. Devlet destekli maliyet düşürücü politikalar, enerji konusunda alınacak tedbirler, piyasa dengelerini bozmadan yapılacak dokunuşlar sayesinde ve pozitif etki sağlayacak adımlar ile 2023 yılında başta ülkemiz olmak üzere hem şirketimiz hem de sektörümüzün hak ettiği seviyelere gelmesini temenni ediyoruz.” dedi.

Sigorta talebi artacak

Sigortacılık sektörünün sermaye ve mali yapı olarak regüle bir sektör olmasının pozitif etkilerinin zorlu dönemlerde ortaya çıktığını dile getiren Kırmızı, “Öngörülere göre 2023 yılı emtia, ham madde ve diğer kaynaklara ulaşma açısından daha zorlu bir yıl olacağı yönünde. Kıymetlerin değerinin de giderek artması ile 2023 yılında sigorta güvencesine olan iştahın artacağını düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Sigortanın yaygınlaştırılması için çalışmayı sürdüreceğiz

Kırmızı, Doğa Sigorta’nın profesyonel ekibi, acente ağı ve güçlü iş ortakları ile 2023 yılında kârlı ve dengeli portföy yapısını daha ileriye taşıma hedefinde olduğunu belirterek “Dijitalleşmeyi odak noktasına alan ve iş süreçlerini teknolojik uygulamalara hızla entegre eden bir şirket olarak, sigortalılarımıza hızlı ve ihtiyaca yönelik şekilde çözümler sunmaya 2023 yılında da devam edeceğiz. Doğa Sigorta olarak, bugüne kadar geri adım atmadığımız güven ve memnuniyet merkezli çalışma prensibimiz ile sigortalılarımıza tüm kanallarımız aracılığıyla hızlı ve ihtiyaçlarına cevap veren hizmeti sunmayı sürdüreceğiz. Sigortanın yaygınlaştırılması, sigorta bilincinin tabana yayılarak arttırılması için tüm kanallarımız ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

ÖNERİLEN HABERLER

Popüler Paylaşımlar