Ana SayfaTrafik SigortasıKaskoAraç sahipleri hasarsızlık indirimi sayesinde kaskoda tasarruf edebilir

Araç sahipleri hasarsızlık indirimi sayesinde kaskoda tasarruf edebilir

Araç sahiplerinin hasarsız geçirdiği bir yılın sonunda düzenlenen hasarsızlık indirimi ile aracını dikkatli kullanan ve kurallara uyan kasko sigortası sahipleri ödüllendiriliyor. Kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçelerinde uygulanan hasarsızlık indirimi, araç sahiplerine yüzde 60’a kadar indirim sağlıyor. Sigorta sektöründe tarafsız ve doğru bilginin kaynağı sigortaladım.com; poliçe fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biri olan hasarsızlık indiriminden yararlanmak için yerine getirilmesi noktalara dikkat çekiyor.

Kasko poliçelerinde hasarsızlık indirimi, 1 yıllık poliçe dönemini hasarsız geçirilmesi durumunda ve poliçenin süre sonu yenilenmesi halinde, yenilenen poliçeye tanımlanan indirim hakkı “hasarsızlık indirimi” olarak tanımlanıyor. Kasko hasarsızlık indirimi, kasko poliçesini satın alırken ödenecek primi yüzde 60’a varan oranlarda indirerek poliçeden tasarruf edilmesini sağlıyor. Kasko hasarsızlık indirimi, hem kasko poliçesi fiyatını düşürmek hem de kaskosunu düzenli yaptıran ve kurallara uygun araç kullananlar için uygun poliçe alternatifleri sağlıyor. Kasko hasarsızlık indiriminde yer alan hasarsızlık indiriminin kriterleri ve oranları da farklılık gösteriyor. Kasko hasarsızlık indiriminden yararlanmak için ilk ve en önemli şart, poliçe süreci boyunca hasar talebinde bulunmamak. “Ne aldığını bilerek al, sigortana iyi bak” mottosuyla yola çıkan sigortaladım.com, araç sahiplerinin hasarsızlık indiriminden yararlanmaları için dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıyor.

 

Basit hasarlarda hasarsızlık indirimini bozulmaz

Yaşanan kazada eğer kusur karşı taraftaysa ve araca ait hasar masraflarını karşı taraf karşılayacaksa, bu durumda kasko hasarsızlık indirimi bozulmaz. Buna ek olarak araçların maruz kaldığı bazı basit hasarların her birisi indirimi bozacak türden olmayabiliyor. Örneğin; aracın içinde ya da dış yüzeyinde sıyrık ve çizik gibi küçük hasarlarda, cam kırılması/çatlaklarında, radyo çalınması durumunda ve  yaşanacak bir kazada karşı tarafın 8/8 kusurlu olması gibi durumlarda araç sahiplerinin hasarsızlık indirimleri bozulmaz. Araç sahipleri devam eden yıllarda hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam eder.

 

“Kaskoda hasarsızlık indirimi ile tasarruf etmek mümkün”

Kasko hasarsızlık indiriminin primi etkileyen en önemli indirim türü olduğunu ve araç sahiplerine ciddi oranda tasarruf sağladığını belirten sigortaladım.com Pazarlama Direktörü İzzet Özveren, “Hasarsızlık indirimiyle aracın hasarsız geçirdiği süre ne kadar uzun olursa indirim oranı da bu doğrultuda artıyor. Hasarsızlık indirimi yüzde 30 oranında başlayıp genelde yüzde 60 hatta bazı şirketlerde yüzde 65’e kadar çıkabiliyor. Hasarsız geçirilen her yıl indirim oranınız da aynı oranda yükseliyor. Bir yıllık poliçe süresinde sigorta sahibinin kusurlu bir kazaya karışması, kaza sonucu oluşan masrafların sigorta poliçesinden karşılanması, aracın satılması ya da el değiştirmesi, kaskonun yenilenmemesi ya da kasko poliçesine ara verilmesi, aracın pert olması gibi durumlarda kasko hasarsızlık indirimi bozuluyor” dedi.

 

Kaskoda hasarsızlık kademeleri

Poliçe süresi olan bir yıl içerisinde araçların herhangi bir hasara ya da zarara uğramaması halinde gelecek dönemlerde uygulanacak indirim “hasarsızlık indirimi” olarak tanımlanırken her poliçe döneminde bu indirim geçmiş yıllar göz önünde bulundurularak sigorta şirketleri tarafından yeniden hesaplanıyor. Herhangi bir hasar tazminatı alınmaması durumunda, yenileme döneminde oranlara göre hasarsızlık indirimleri şöyle:

 

  • 1 Yıl Yenilemesinde : %30
  • Yıl Yenilemesinde : %40
  • Yıl Yenilemesinde : %50
  • ve üzeri yıllarda : %60

 

ÖNERİLEN HABERLER

Popüler Paylaşımlar