Ana Sayfa Hayat Sigortası İklim Krizinin Sağlık Sigortasına Etkisi Büyük

İklim Krizinin Sağlık Sigortasına Etkisi Büyük

0
İklim Krizinin Sağlık Sigortasına Etkisi Büyük

İklim değişikliği insan sağlığını birçok kanaldan etkiliyor ve bunların en büyük etkenleri; aşırı sıcaklık, hava kirliliği ve yayılan bulaşıcı hastalıklara maruz kalınması. Sağlık ve hayat sigortaları için, iklim değişikliği riskinin temel odak noktası, bir kişinin yaşamı boyunca hüküm süren iklim ve çevre koşullarına maruz kalmasının sağlığını nasıl etkilediği olacaktır. Bu durum karşısında özellikle hayat ve sağlık sigortacıları ne yapmalı?

Pandemiler gibi şok olayların potansiyeli devam etse de iklim değişikliğinin sağlık ve yaşam üzerindeki etkilerinin kademeli olarak ortaya çıkması bekleniyor. Swiss Re Enstitü, iklim değişikliğinin yaşam ve sağlık riskleri üzerindeki etkisini analiz etti.

Analize göre, iklim değişikliği insan sağlığını birçok kanaldan etkiliyor ve bunların en büyük etkenleri; aşırı sıcaklık, hava kirliliği ve yayılan bulaşıcı hastalıklara maruz kalınması. Sonuç olarak, özellikle kardiyovasküler hastalıklar, solunum yolu hastalıkları ve kanser olmak üzere bulaşıcı olmayan hastalıkların morbiditesinde ve tropikal bulaşıcı hastalıkların yayılmasında ve ortaya çıkmasında artış bekleniyor.

Bu durum, muhtemelen klinik olarak savunmasız bireyleri veya önceden var olan ek hastalıkları veya yaşlılar ve engelliler gibi grupları etkileyecektir. Giderek daha kırılgan hale gelen, yaşlanan popülasyonlar ölüm oranlarını daha yükseğe çıkarabilir. Bir kişinin risk faktörlerine doğrudan maruz kalma derecesi ve hafifletme araçlarına erişimi de genel riskini belirleyecektir. Analizde şu görüşlere yer veriliyor:

İklim Değişikliğinin İnsan Sağlığına Etkileri

SİGORTACILAR AÇISINDAN RİSKLER NELER?

Sağlık ve hayat sigortaları için, iklim değişikliği riskinin temel odak noktası, bir kişinin yaşamı boyunca hüküm süren iklim ve çevre koşullarına maruz kalmasının sağlığını nasıl etkilediği olacaktır. Dünya, önümüzdeki on yıllarda iklim değişikliğinin etkisini azaltmayı başarabilecek olsa da mevcut seviyelerdeki sıcaktan veya kirli havadan kaynaklanan sağlık etkileri birikiyor ve geri döndürülmesi pek olası değil.

Bunu yönetmek için, sağlık ve hayat sigorta şirketlerinin güçlü sigortalama disiplini uygulamaları ve artan riskler geliştikçe oranların ayarlanmasına izin vermesi bekleniyor. Artan bulaşıcı hastalık insidansı, bir popülasyona maruz kalma riskinin evrensel doğası göz önüne alındığında, belirli bir tehdit oluşturmaktadır.

SİGORTA TALEBİNDE ARTIŞ OLACAK

Şu anda iklim riskine daha fazla maruz kalan tüketiciler genellikle sağlık ve hayat sigortasından daha az hizmet alan tüketicilerdir. Ancak gelişmekte olan pazarlarda büyüyen bir orta sınıf, insanlar daha fazla koruma aradıkça satın alma davranışında potansiyel değişimlere işaret ediyor. Bu, tüketiciler ve sigortacılar koruma açığını kapatmaya çalıştıkça, sigorta talebinde büyük bir potansiyel büyüme olduğunu gösteriyor. Sağlık ve hayat sigortacıları, poliçe sahiplerini değişen iklim koşullarına nasıl uyum sağlayacakları konusunda bilgilendirme ve teşvik etme fırsatına sahiptir.

Kaynak: sigortagazetesi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz