Ana SayfaSigorta SektörüSEDDK’dan OHAL Bölgelerine İlişkin Sektör Duyurusu

SEDDK’dan OHAL Bölgelerine İlişkin Sektör Duyurusu

SEDDK, deprem nedeniyle OHAL ilan edilen bölgelerde uygulanmak üzere bazı yeni tedbirler alındığını açıkladı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), kuruma ulaşan soruların değerlendirilmesinin ardından uygulamada bütünlük sağlanması amacıyla poliçelerin yenilenmesi, RSH prim devri, bireysel sigortaların takibi ve portföy bilgilerinin paylaşımına ilişkin bir sektör duyurusunda bulundu.

Poliçe yürürlük süresi 8 Mayıs 2023’e kadar uzatıldı

Buna göre, 6 Şubat 2023 ve 8 Mayıs 2023 tarihleri arasında yürürlüğü sona erip yenilenemeyen ve/veya tahsilâtı yapılamayan DASK ve TARSİM hariç diğer poliçelerin yürürlük süresi prim tahsilâtı da aynı tarihte yapılmak üzere 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatıldı. Uygulama ile yenileme işlemlerine herhangi bir sınırlama getirilmedi. 6 Şubat 2023 ve 8 Mayıs 2023 tarihleri arasında yürürlüğü sona erip yenilenemeyen ve/veya tahsilâtı yapılamayan poliçelerin, yürürlük sürelerinin uzatılması yerine, sigortalı tarafından aksi talep edilmediği sürece prim tahsilâtının 8 Mayıs 2023 tarihinde yenilenmesi de mümkün olacak. Bu kapsamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi alt yapısının her iki olasılık için de gerekli tedbirleri alacağı kaydedildi.

Poliçe süresinin uzatılması RSH prim devrini etkilemeyecek

Açıklamada, zorunlu trafik sigortasında 6 Şubat 2023 ve 8 Mayıs 2023 tarihleri arasında yürürlüğü sona erip yenilenemeyen ve/veya tahsilâtı yapılamayan poliçelerin yürürlük süresinin, prim tahsilâtı yapılmaksızın 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatılmasının şirketin RİSKLİ Sigortalar Havuzu (RSH) prim devri sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı belirtildi.

Sigorta şirketleri aracılara bilgi temin edebilecek

Sigortalının TCKN veya YKN kaydı bulunan poliçelerin bireysel sigorta olarak değerlendirileceği ifade edilen açıklamada, ayrıca OHAL bölgesinde bulunan sigorta aracılarının talep etmeleri halinde poliçe ve sigorta ettiren iletişim bilgilerine ilişkin üretim listesinin sigorta şirketlerince temin edileceği bilgisi de paylaşıldı.

Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

ÖNERİLEN HABERLER

Popüler Paylaşımlar