Ana SayfaSigorta SektörüTeminat Kişi Başına 750 Bin TL!

Teminat Kişi Başına 750 Bin TL!

Yanıcı, patlayıcı ve zarar verici maddeleri üreten, taşıyan, depolayan, satan işletmelerin yaptırmak zorunda olduğu tehlikeli maddeler zorunlu mali sorumluluk sigortasının teminatları artırıldı. Zorunlu tüp gaz mali sorumluluk sigortasının teminatları da yeni senede artırılarak, yeniden belirlendi.

Tehlikeli maddeler zorunlu mali sorumluluk sigortası ile tüp gaz zorunlu mali sorumluluk sigortasının teminat limitleri artırıldı. Tehlikeli maddeler sigortasında kişi başına vefat tazminatı 750 bin TL’ye, kaza başına teminat da sigortayı yaptırmak zorunda olan işletmelerin hasılat tutarına göre 3 milyon 750 bin TL ile 45 milyon TL arasında değişen tutarlarda artırıldı.

Yanıcı, patlayıcı ve zarar verici maddeleri üreten, taşıyan, depolayan, satan işletmelerin ‘Tehlikeli Maddeler Sorumluluk Sigortası’nı yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Sigorta kapsamında bu işletmelerin çevreye ve üçüncü kişilere verecekleri hem maddi hem de vefat, sakatlık, sağlık gibi bedeni zararlar karşılanıyor. İşletmelerin faaliyete geçmeden yani, daha ruhsat aşamasında, sigortayı yaptırması ve her yıl da yenilemesi gerekiyor.

SİGORTASI OLMAYANIN RUHSATI İPTAL

Sigortasız işletmelerin ise faaliyet ruhsatı iptal ediliyor. Yapılan denetim ve incelemeler çerçevesinde tehlikeli madde üreten, satan, depolayan işletmenin sigortası yoksa öncelikle sigortayı yaptırması için bir aylık süre tanınıyor. Bir ay sonrasında halen sigorta yapılmamışsa valiliklere, belediyelere ve ruhsatı veren ilgili kurumlara işletmenin sigortasız faaliyet sürdürdüğü ve ruhsatının iptali için bildirimde bulunuluyor.

Sigortanın teminatları ise işletmelerin satış hasılatına göre tespit ediliyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 2023 yılında uygulanacak tehlikeli maddeler zorunlu mali sorumluluk sigortasının teminat limitlerini belirledi ve yeni teminat limitleri Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 2023 Yılı Teminat Tablosu

TÜP GAZ SİGORTASININ TEMİNATLARI ARTIRILDI

2023 yılında Tüp Gaz Zorunlu Mali Sorumluluk sigortasının teminat limitleri de artırılarak, yeniden belirlendi. Tüp Gaz Sorumluluk Sigortası, kanunen yaptırılması zorunlu sigorta. Konutlardan işyerlerine kadar her alanda kullanılan tüp gazları; üreten, dolduran ve gerek kendisi gerekse de bayileri aracılığı ile tüketiciye ulaştıran istisnasız tüm şirketler, bu sigortayı yaptırmak zorunda.

Tüp gaz sorumluluk sigortasında sigorta şirketleri; 2023 yılında ölüm ve sakatlık halinde kişi başına 723 bin liraya, kaza başına ise 3 milyon 617 bin TL tazminat ödeyecek.

Tüp Gaz Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 2023 Teminat Limitleri

ÖNERİLEN HABERLER

Popüler Paylaşımlar